Istanbul - mesto dvoch tvárí

    
    
Diskusia:


06.07.2013 (Zahorackenovinky)

Keď sa povie Istanbul, každý z nás si predstaví mesto, s miliónmi obyvateľov, nespočetným množstvom mešít a minaretov a tisíckami predajachtivých Turkov. Istanbul je však jedinečný, iný ako ostatné turecké mestá.


Pamiatky, nákupy, kaviarničky
Keď chcete aspoň trocha spoznať Istanbul a vychutnať si jeho krásu, vyberte sa tam minimálne na 3 dni. Ak by ste však radi spoznali aj okolie, nebude vám stačiť týždeň. Mesto na hraniciach východnej a západnej kultúry je ideálne pre vyznávačov zábavy, nákupov, histórie a milovníkov exotiky a orientu. Istanbul má akési dve pomyselné centrá. Jedným je Sultanahmet, kde sú sústredené takmer všetky historické pamiatky a druhým je námestie Taksim s dlhou nákupnou ulicou Istiklal kadesi. Tu sa sústreďuje všetok ruch mesta a je miestom tých najlepších barov a kaviarničiek, kde vám nefalšovaným spôsobom pripravia pravú tureckú kávu alebo sladučký turecký čaj.

Miesta, ktoré si v nesmiete nechať újsť

1. Aya Sofya (Chrám božej múdrosti) bol svojho času najväčší kresťanský kostol. Nachádza sa v historickej časti Sultanahmet. Stavba je jednou z najpôsobivejších a najdôležitejších budov, ktoré boli kedy vybudované. Skoro tisíc rokov bol tento chrám najväčším krytým miestom na svete. Až do 16. storočia dominoval horizontu mesta.

2. Modrá mešita sa nachádza v tesnom susedstve Aya Sofye. Zaujímavosťou je, že táto stavba nie je vôbec modrá. Ako pri každej návšteve mešity, aj tu platia určite pravidlá, ktoré musíte striktne dodržiavať, inak vás dnu nepustia. Ženy musia mať zahalené ramená a hlavu, muži nesmú mať šortky. Musíte si vyzuť topánky a po celý čas nepoložiť na podlahu chrámu. Ak nemáte vhodné oblečenie, pred vstupom vám zriadeneci chrámu dajú šatku, prípadne plachtu.

3. Mešita Sultanahmet je podľa môjho názoru jednou z najkrajších mešít v Istanbule. Ani táto mešita nie je výnimkou. Na jej návštevu sa primerane oblečte.

4. Galata Tower je výborné miesto, z ktorého si môžete vychutnať atmosféru mesta a troška sa aj zorientovať v spleti uličiek. Je tu krásny výhľad na Bospor.

5. Grand Bazaar je vyhľadávaným miestom tisícky turistov. Môžeme povedať, že je akýmsi srdcom Istanbulu už niekoľko storočí. Spletité uličky sú posypané obchodmi s dokonalými napodobeninami výrobkov svetoznámych módnych tvorcov, obchodíkmi so zlatými a striebornými šperkami a inými lákadlami pre turistov.

6. Palác Topkapi bol domovom mnohých sultánov a ich manželiek. V súčasnosti je obrovským múzeom predmetov Osmanskej ríše. Steny paláca postaveného v roku 1453 by vedeli rozprávať. Nájdete tu aj hárem a krásne záhrady. Na návštevu si rezervujte aspoň pol dňa.

7. Princove ostrovy. Ak vás už ruch veľkomesta začína otravovať, stojí za to navštíviť útočisko mnohých Istanbulčanov. Toto súostrovie je zónou relaxu a je typické tým, že na nich nejazdia žiadne autá a ulicami sa preháňajú kone s kočmi. Miestami to na vás pôsobí, ako by ste sa ocitli v minulosti.

8. Egyptský trh je perfektným miestom pre tých, ktorých lákajú orientálne chute a chcú si zadovážiť koreniny, ktoré u nás len tak ľahko nenájdete. Okrem korenín tu nájdete obchodíky s kvalitným kakaom, či tureckou kávou.

A aká by to bola návšteva Turecka, ak by ste poobedie nestrávili v jednom z Sisha barov, pri vodnej fajke a šálke čaju alebo tureckej kávy. Tie najlepšie sú na skok od Grand Bazaaru.

Naladili ste sa už aj vy na tureckú nôtu? Ak nie nevadí, stačí sa zbaliť, kúpiť letenku a za necelé dve hodiny si užívať nezabudnuteľnú atmosféru.

zdroj: dennikrelax.sk 

Diskusia ku článku: Komentárov:


  • http://www.hradcervenykamen.sk/
  • http://www.dennikrelax.sk/
  • http://www.tradetising.sk/
  • http://www.akciezlavy.sk
  • http://www.svetinzercie.sk/