STANICA ŽILINA ZÁREČIE program marec 2017

    Tu môže byť Vaša textová + www reklama len za 13 € na týždeň
    
Diskusia:


24.02.2017 (Zahorackenovinky)

(dennikrelax.sk)

pondelok – streda, 27. 2. – 1. 3., 9.00 – 15.00
workshop pre školákov
Slová, znaky, medzery a bodky / Jarné prázdniny so Stanicou
Na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že školákov ani cez prázniny nenecháme oddýchnuť od školy. Ale žiadne skúšanie sa nechystá, len sa celé dni budeme hrať s písmom a slovami, teda typografiou. Občas si niečo napíšeme tajne pod stôl, alebo vodou na stenu, ale tiež si vyrobíme podklady, na ktoré sa písalo v minulosti – napr. ručný papier, či hlinenú doštičku. Zaručujeme, že dielňa sa ponesie v rodinnom aj tajomnom duchu, spracovávať sa budú rôzne rodinné zvláštnosti, či tajomstvá. Workshop je určený pre deti –školákov vo veku cca. 6 – 12 rokov. Prihlasovanie: martu@stanica.sk alebo 0949 354 582.

štvrtok 2. 3., 19.00
výtvarné divadlo
Divadlo Non.Garde: Zlé gesto
Divadlo Non.Garde je známe svojou, u nás ojedinelou, tvorbou, v ktorej sa vizuálne prepájajú netradičné prístupy k inscenačnej tvorbe s výtvarným umením. Ich predstavenia majú vo výsledku silnú vizuálnu zložku na pomedzí výtvarného umenia a divadla. Zlé gesto je autorská obrazová inscenácia o hľadaní stavu, ktorý by nás oslobodil od našich vlastných problémov a posunul nás bližšie k ideálnej predstave o sebe. Treba sa však mať na pozore, pretože byť iba dokonalý nie je v skutočnosti možné.
Autori a účinkujúci: Lucia Čarnecká, Jana Šturdíková

sobota 4. 3., 16.00
premietanie pre deti
Kino Kukadlo: Škatuliaci
Animovaný príbeh z viktoriánsky pôsobiaceho mestečka Syrovany. Každú noc tu z kanálov vyliezajú zvláštne postavičky –Škatuliaci. Zo smetiakov si berú užitočné veci, ktoré nanovo používajú. Bežní obyvatelia si o Škatuliakoch myslia, že súživotunebezpeční a kradnú deti. Ľudí sa v tom neustále snaží utvrdiť likvidátor Škatuliakov Chmatoš, ktorého cieľom je dostať sa medzi miestnu smotánku, získať biely klobúk a dostať sa tak do prestížneho syrového klubu. Silného súpera však získa v chlapcovi menom Vajo, ktorého vychovali Škatuliaci.
Škatuliaci (The Boxtrolls) – Anthony Stacchi, Graham Annable / USA / 2014 / 97 min / slovenský dabing

sobota 4. 3., 20.00
párty
Karneval: Po potope
Karneval organizovanými európskymi dobrovoľníkmi Stanice, ktorá bude v tento večer kompletne pod vodou. Máte tak možnosť zaplávať si alebo zatancovať s medúzami, tuniakmi, žralokmi, morskými pannami a inými potvorami. Vstup je voľný, jedinou podmienkou je prísť v kostýme.

nedeľa 5. 3., 19.00
cestovateľská stand-up comedy
Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty
24-ročný excentrický pútnik Ladislav Zibura (možno si pamätáte jeho prednášku „40 dní pěšky do Jeruzaléma“) sa minulý rok na jar vypravil do Himalájí, neprebádaných údolíčínskych riek a zapadnutých nepálskych dediniek. Či už ho akurát zatýka polícia, trpí výškovou chorobou alebo zachraňuje ľudskýživot, princ Ládík sa všetkým prebíja s neobyčajnou ľahkosťou. Príbeh jeho 1.500 kilometrov dlhej pešej výpravy je svedectvom o jednoduchosti života a pôvabe slobody, pri ktorom sa budete smiať od začiatku až do konca. Nečakajte ale žiadne popisy pamiatok. Projekcia je o Číňanoch, Nepálcoch a ich životoch.

utorok 7. 3., 17.00 a 20.00
autorská projekcia
Český Alláh (r. Zuzana Piussi)
Dokumentárna sonda do názorov a postojov českých občanov k problémom spojených s aktuálnou imigračnou vlnou... Celovečerný dokument Zuzany Piussi Český Alláh je tragikomickým časozberným filmom, ktorý v perspektíve dvoch rokov sleduje reakcie českej spoločnosti na príchod utečencov pred vojnovými konfliktami do Európy a súvisiacu mediálnu tematizáciu Islamu ako vážneho ohrozenia nášho života. Postavami filmu súľudia, ktorí k týmto témam nedokázali zostaťľahostajní a každý sa z hlbín svojej pravdy snaží o jej spoločenské uplatnenie a naplnenie. Oboch projekcií sa osobne zúčastní režisérka Zuzana Piussi.
Český Alláh – Zuzana Piussi / ČR / 2016 / 82 min

streda 8. 3., 19.00
klavírny recitál
Katarína Paľová
Medzinárodný deňžien tento rok oslávime spolu s mladou klaviristkou Katarínou Paľovou. V Žiline známa tvár už teraz patrí medzi typ umelcov, ktorým záleží na ponúkaní diel novšieho dáta. Do viac ako hodinového programu zaradila okrem už„klasík“ (Berg, Janáček, Skrjabin) tiež skladby, ktoré si nemáte šancu naživo vypočuť len tak hocikde. Klavírny repertoár je bez hraníc predovšetkým kvôli presvedčeným (a presvedčivým) bádateľom. Perspektívna Katarína Paľová sa k nim nepochybne hlási.

štvrtok 9. 3., 19.00
prednáška
Hudba 2016: Miss Sociálna bublina
Nové estetiky, tvorivé vrcholy a objavy minulého roka v nezávislom pope a experimentálnej hudbe alebo dynamický večer plný projekcií, nahrávok, komentárov a bezprostredných performancií. Bilančné stretnutie publicistov, festivalových dramaturgov a iniciátorov Pavla Klusáka, Aleša Stuchlého a Karla Veselého.

piatok 10. 3., 19.00
kino / KineDok
Kainove deti (r. Marcell Gerő)
Traja muži, každý z nich spáchal ako dieťa vraždu. Prežili mladosť v nabrutálnejšom väzení komunistického Maďarska, kde boli aj prvý raz nafilmovaní. V znepokojujúcom archívnom filmovom materiáli sledujeme ich priznania, detailné popisy zločinov a plány do budúcnosti. Keď ich režisér filmu vyhľadá o tridsať rokov neskôr, nachádza nevypovedané tajomstvá a tiež Maďarsko, ako ho dovtedy nepoznal. Osud, hriech a ich dedičstvo videné skrz oči Kainových detí.
Kainove deti (Káin gyermekei) – Marcell Gerő / HU, FR / 2014 / 104 min /slovenské titulky

sobota 11. 3., 16.00
divadlo pre deti
Divadlo Toymachine: Kocúr v čižmách
Keď jeden brat dostane mlyn a druhý somárika, zdá sa, že dostať kocúra je smola... O to viac, že je to vegetarián a kamaráti sa s myšami. Priateľstvo je však niekedy oveľa viac ako polovica kráľovstva a princezná k tomu. Veselý príbeh na motívy známej rozprávky bratov Grimmovcov, pri ktorom si spoločne zamňaukáme známe melódie.

nedeľa 12. 3., 17.00
komunitná večera
Ázijská Vegánska nedeľa
Čína, Japonsko, Indonézia, Malajzia, Kórea. Východnáčasť nášho sveta je jednou z najbohatších studní kulinárskych zážitkov s dlhoročnu tradíciou. Medzi ázijskými špecialitami nájdeme tiež nespočetné množstvo vegánskych receptov. Pozývame vas na cestu výraznými a tradičnými chuťami Ázie. Inšpirujme sa spoločne a spojme naše výtvory na stoloch marcovej vegánskej nedele. Našu pozvánku prijali aj zástupcovai rozbiehajúceho sa projektu KOMPOSTUJ.ME, ktorí nám priblížia svoje ambície a možno vás nakopnú vo vlastnom kompostovaní u seba doma alebo v paneláku.

nedeľa 12. 3., 19.00
cestovateľská stand-up comedy
Lada svetom: Cestovanie na žobráka
Desaťtisíce kilometrov v koženkových sedačkách žigulíka, spávanie na zemi a občasné snívanie o osprchovaní sa, nikdy nekončiace vyjednávanie s na mol opitými colníkmi a policajtami o úplatkoch a večné opravy nesmrteľného Vasiľa. Ako sa chalanom podarilo prejsť strednou Áziou, západnou Afrikou či Mongolskom, nechať si pri tom ukradnúť a nájsť auto, vidieť maximálne dve pamiatky a dostatok vtipných historiek, ktoré vydajú na celý večer.

utorok 14. 3., 17.00 a 20.00
kino
Smrť v Sarajeve (r. Danis Tanovič)
Na pôdoryse jedinej budovy skĺbil Danis Tanović (Epizóda zo života zberača zeleža) filozoficko-historickú rozpravu o konfliktoch európskeho kontinentu, civilnúľudskú (tragi)komédiu o jednom neúspešnom zamestnaneckom štrajku a modelový príbeh. Filmu dominujú nápadito koncipované dlhé zábery interiérov a symbolická hierarchia jednotlivých poschodí lévyovského Hotela Európa, kde sa odohrávajú rôzne všedné aj nevšedné strety, ktoré reflektujú stav starého kontinentu aj postjuhoslovanského bloku. Politický thriller, provokatívna dráma v duchu „zborových“ diel Roberta Altmana aj inovatívna divadelná adaptácia. Predovšetkým ale myšlienkovo podnetná a vrstevnatá sonda do princípov nestálej „balkánskej duše“ a výbušného európskeho storočia.
Smrť v Sarajeve (Smrt u Sarajevu) – Danis Tanovič / Bosna a Hercegovina, FR / 2016 / 85 min / české titulky

streda 15. 3., 19.00
divadelné predstavenie
Divadlo Pôtoň& Sashko Brama: Vojenské meno Rama
Najnovšia koprodukčná inscenácia Divadla Pôtoň s ukrajinskými umelcami, Vojenské meno Rama, tlmočí autentický príbeh mladej ženy a príbeh jej krajiny. Krajiny zmietajúcej sa v boji, kde na jednej strane stoja demokratické hodnoty, na strane druhej extrémizmus a totalitarizmus. Inscenácia režiséra Sashka Bramu je mementom aj pre nás. Ako ďaleko je Slovensko od Ukrajiny? Inscenácia je v ukrajinčine so slovenskými titulkami.
Réžia: Sashko Brama; Hrajú: Nina Khyzhna, Andrii Buchko, Ruslan Boiaryn

štvrtok 16. 3., 18.00
diskusia Fedora Blaščáka
Zbavme sa ilúzie, že vzdelanie zabraňuje príklonu k fašizmu
Má zmysel bojovať proti extrémizmu výletmi do Osvienčimu? Čo sa stane, ak pridáme ôsmakom o hodinu dejepisu navyše? Ako dobre „vyzbrojené“ posielame školstvo „do boja“ proti extrémizmu? Diskusia o stave, možnostiach a limitoch vzdelávacieho systému v snahe potláčať fašizmus a extrémizmus, zlobu a hlúposť. Hosťami Fedora Blaščáka budú sociológ Andrej Findor a ďalší odborníci z oblasti pedagogiky a psychológie.

piatok 17. 3., 18.00, galéria Plusmínusnula
vernisáž výstavy
Študenti VŠVU v Bratislave: [HMOTA]
Zámerom týždňového workshopu študentov bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení je laborovanie, tvorba foriem, odliatkov, negatívov, zbieranie povrchov, napodobovanie, experiment. Zhromažďovanie príbehov, textúr, povrchov, spomienok, histórie, informácií. Výsledkom projektu [HMOTA] bude výstava „materiálových experimentov“ v priestoroch galérie Plusmínusnula, ktoré by mali byt skôr impulzom k uvažovaniu ako dokončeným dielom. Výstava potrvá do 20. apríla 2017.

sobota – nedeľa, 18. – 19. 3.
škola svetelného dizajnu
Laurent Schneegans (Fr): Farba a priestor
Počas dvojdňového workshopu so svetelným dizajnérom Laurentom Schneegansom upriamime pozornosť na prácu s farbou a konkrétnym priestorom. Dozvieme sa viac o primárnych a sekundárnych farbách, o substraktívnom a aditívnom miešaní farieb, o farbe svetla s ohľadom na     farbu objektu vo svetle, o skladaní a miešaní farieb pri použití základných divadelných svetelných zdrojov, o charakteristikách black boxu a white boxu a o ich vplyve na farby. Workshop je určený pre technikov, svetelných dizajnérov, scénografov, či výtvarníkov. Info a prihlasovanie: katka@stanica.sk.

nedeľa 19. 3., 20.00
koncert
Podzemná Stanica 2: Kids Insane (Isr), Slander (Ita), Downstream
Marcový undergroundový večierok Podzemná Stanica prichádza s exkluzívnymi hosťami, ktorí aktuálne absolvujú spoločné európske turné. Izraelskáštvorica Kids Insane servíruje nekompromisný hardcore punk, taliansky Slander niečo podobné v metalovejšom podaní. O domáci support sa postarajú trenčianski Downstream, ktorí sa na pódiá vracajú po dlhšej koncertnej pauze.

utorok 21. 3., 17.00 a 20.00
kino
Realita (r. Quentin Dupieux)
Nesmelému filmárovi Jasonovi sa môže splniť sen. Bohatý producent Bob Marshall súhlasí, že zafinancuje jeho hororový film. S jednou podmienkou – Jasonovi dá 48 hodín na to, aby objavil najlepší výkrik v histórii filmu. Jeho hľadanie sa však postupne mení na nočnú moru. Vo filme nechýba absurdný humor či snové pasáže a hudba Philipa Glassa. Režisérom filmu je  Quentin Dupieux, známy aj ako hudobný producent a dj Mr. Oizo.
Realita (Réalité) – Quentin Dupieux / FR, BE, USA / 2014 / 95 min / české titulky

streda 22. 3., 17.00
kino
Paterson (r. Jim Jarmusch)
Paterson je vodič autobusu v rovnomennom mestečku Paterson. Každý Patersonov deň je zdanlivo rovnaký ako ten predošlý: prechádza trasou svojej linky, pozoruje mesto ubiehajúce pred čelným sklom a počúva úryvky rozhovorov. Píše si básne do zošita, ide na prechádzku so psom, zastaví sa v bare vždy len na jedno pivo a prichádza domov za svojou ženou Laurou. Život Laury je pravým opakom – všetko v ňom sa neustále mení a každý deň prináša nové sny a nápady. Paterson a Laura sa navzájom milujú a podporujú: on jej pomáha realizovať najnovšie plány, ona obdivuje jeho básnické nadanie. Film je príbehom víťazstiev a porážok všedného dňa a krásy, ktorá sa skrýva aj v tých najmenších detailoch.
Paterson – Jim Jarmusch / USA, D, FR / 2016 / 118 min / české titulky

streda 22. 3., 20.00
kino
Je to len koniec sveta (r. Xavier Dolan)
Mladýúspešný dramatik sa po 12 rokoch prežitých vo veľkomeste vracia domov za rodinou, aby oznámil svoju blížiacu sa smrť. Svet kozmopolitného muža je však členom rodiny príliš vzdialený a nepredstaviteľný, aby mohlo dôjsť k zmiereniu a napĺňajúcemu prežitiu posledných spoločných chvíľ. Film mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana si z festivalu v Cannes odniesol Veľkú cenu poroty. Svojbytný Dolanov režijnýštýl dopĺňa hviezdne herecké obsadenie súčasnej francúzskej špičky.
Je to len koniec sveta (Juste la fin du monde) – Xavier Dolan / CAN, FR / 2016 / 97 min / české titulky

piatok 24. 3., 19.00
world music festival
Hudba sveta Žilina: Relu & Zuralia Orchestra (Ro), Balkansambel, Balkan String Trio (Srb)
Piatkový program dvojdňového world music festivalu Hudba sveta Žilina otvorí trio gitarových virtuózov zo Srbska Balkan Strings Trio. V rámci svojho programu Balkan Swing – World Fusion jedinečným spôsobom predvádzajú univerzálnu hudobnú reč kombinujúcu jazz, swing, etno, klasiku ako aj gitarovú hudobnú tradíciu z Macedónska, Rumunska, Moldavska, Maďarska, Stredomoria a Orientu. Svoj nový album Šlamastika potom predstaví originálne žilinské zoskupenie Balkansambel a festival uzavrie Relu & Zuralia Orchestra z Rumunska. V ich tvorbe nájdeme prvky rumunskej ľudovej hudby, jazzu, reggae, latino a tradičného rómskeho folklóru. Orchester spolupracoval s najväčšími menami v balkan brass oblasti, akými sú napríklad Goran Bregovičči Boban Markovič. Večer bude pokračovať v bare afterpárty s djom Potkanom (Hudba sveta_FM).
Prvý deň festivalu sa bude niesť v rytme tanga – v Mestskom divadle Žilina vystúpi vo štvrtok 23. 3. Ariel Ramirez Quintet a Slovak Tango.

sobota 25. 3., 16.00
divadlo pre deti
Loutky bez hranic: Jabloňová rozprávka
Jedna jabloň, jeden kráľ, dve holubice, dve svatby a jedno veľké prekliatie. Dokáže statočný kráľ zachrániť svoju jabloňovú lásku? Bábkový príbeh na motívy rozprávky Jabloňová panna od Karla Jaromíra Erbena. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa – vystrihovačka „čarovné  jablko“.

utorok 28. 3., 17.00
kino
Rodinnéšťastie (r. Szabolcs Hajdu)
Keď vás okolnosti donútia ubytovať príbuzných u seba doma nie je to práve med lízať. Stačí chvíľka a jeden je podráždený, druhý ukrivdený a tretí vám závidí auto. S pribúdajúcim počtom dní strávených v jednom byte graduje táto výbušná situácia do sledu dramatických, vtipných aj absurdne banálnych historiek až sa nakoniec ukáže, že toho, kto vám najviac liezol na nervy, máte vlastne veľmi radi. Živo a autenticky vykreslené rodinné stretnutie natočil maďarský režisér Szabolcs Hajdu, ktorý si v snímke zahral aj so svojou ženou a deťmi a z 51. ročníka MFF Karlovy Vary si odniesol ako cenu za najlepší herecký výkon, tak aj hlavnú cenu festivalu za najlepší film.
Rodinnéšťastie (Ernelláék Farkaséknál) – Szabolcs Hajdu / HU / 2016 / 81 min / české titulky

utorok 28. 3., 20.00
kino / Crème de la Crème
Stáť pevne (r. Alain Guiraudie)
Scenárista Léo sa vydáva do divokej prírody, aby našiel vlkov. Namiesto nich stretáva pastierku Marie, s ktorou počne dieťa. Odsťahuje sa na statok, kde žijú s jej čudáckym otcom. Po pôrode sa Marie nedokáže o dieťa postarať a zuteká. Leo zostáva s kojencom sám. S novou rolou sa vysporiadava bezcieľnymi potulkami, sexuálnymi avantúrami i svojráznou lesnou terapiou. Alain Guiraudie vytvoril film na hranici perverzného pastorále, psychologickej drámy a symbolického portrétu muža, ktorý nedokáže byť otcom, milencom ani tvorcom. Veľkolepo malý film, plný odkazov a samotárskeho postoja voči celej kinematografii, je určený pre fajnšmekrov, najmenej však nad hranicou dospelosti.
Stáť pevne (Rester Vertical) – Alain Guiraudie / FR / 2016 / 100 min / české titulky / do 18 rokov nevhodné

streda 29. 3., 19.00
divadelné predstavenie, groteska
Divadlo Anička a letadýlko: Pičus není kretén
Slávnosť veľkej obete začína. Záhradný trpaslík ladí atmosféru a pripravuje cesnakové jednohubky. Maruška a Jaruška obcujú s minulosťou, sklerózou i diablom. A nakoniec vo svojich kostnatých dlaniach zvierajú srdcia divákov. Je to príbeh nesentimentálne dojemný. Groteska o dvoch starých kravách a jednom záhradnom trpaslíkovi.
Réžia: Anička Duchaňová; Hrajú, spievajú a predvádzajú sa: Martina Krátká, Anička Duchaňová a Štěpánka Pencová

piatok 31. 3., 18.00
cestovateľský festival
Cestou necestou
Marcové vydanie populárneho cestovateľského festivalu s troma dobrodružnými prezentáciami. Zuzana a Martin Remišovci si poskladali domček na kolesách a vyrazili na 6-mesačnú cestu cez Mongolsko a Sibír. Čerešničkou výletu bola BAM road – jedna z najnebezpečnejších ciest sveta. S Petrom Koutným, spoluzakladateľom Victory Travel, sa pozrieme do Etiópie – krajiny, v ktorej sa našli najstaršie pozostatky predchodcu človeka, a v ktorej vám ponúknu fantastickú kávu. Na vzrušujúcu cestu okolo sveta vás na záver vezme Tomáš Vilček. Irán, Afganistan, India, Bolívia, Pobrežie Slonoviny a oveľa viac. Pridajte sa.

Stanica Žilina-Záriečie

Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na www.stanica.sk. Vstupenky sú dostupné cez www.predpredaj.sk.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, bezplatné parkovanie a celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Počas školského roka 2016/17
Ateliéry Stanica

Pondelok / párne týždne
9.00 – 10.00 Muzilienka (hudobná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)
10.30 – 11.30 Muzilienka (hudobná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)

Pondelok / nepárne týždne
09.00 – 11.00 Pidipondelok (výtvarná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)

Pondelok
15.30 – 16.30 Pidivýtvarka 1 (deti vo veku 3 – 4 rokov)
15.30 – 17.00 Dielňa dramatického písania pre mladých
16.45 – 17.45 Pidivýtvarka 2 (deti vo veku 3 – 4 rokov)
17.30 – 19.30 Divadelný krúžok

Utorok
14.00 – 15.30 Minivýtvarka 1 (deti vo veku 5 – 8 rokov)
16.00 – 17.00 Pidivýtvarka 3 (deti vo veku 3 – 4 rokov)

Štvrtok
15.30 – 17.00 Minivýtvarka 2 (deti vo veku 5 – 8 rokov)

Na dielne je potrebné sa vopred zaregistrovať.
Info a prihlasovanie: Hana Hudcovičová Lukšů– hanka@stanica.sk, 0907 178 756
Dielňa dramatického písania a Divadelný krúžok: Kristína Sihelská– kristinasihelska@gmail.com

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask

Diskusia ku článku: Komentárov:


  • http://www.hradcervenykamen.sk/
  • http://www.dennikrelax.sk/
  • http://www.tradetising.sk/
  • http://www.akciezlavy.sk
  • http://www.svetinzercie.sk/