Krása okamihu v západnom krídle radnice

    
    
Diskusia:


31.03.2014 (Zahorackenovinky)

Do 22. apríla 2014 bude v západnom krídle trnavskej radnice otvorená fotografická výstava Krása okamihu, ktorá je realizovaná na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov v Slovenskej republike. Autormi fotografií sú pacienti pred a po orgánovej transplantácii. Slávnostná vernisáž bude dnes, 31. marca o 16. hodine. Krása okamihu je jedinečný projekt, ktorý približuje život pacientov pred alebo po orgánovej transplantácii. Výstava sa uskutoční pod záštitou občianskeho združenia Transplantovaná pečeň a pozrieť si ju môžete vždy v utorok a vo štvrtok od 10. do 12. hodiny a od 13. do 17. hodiny.

Darovanie orgánov je prejavom mimoriadnej ľudskosti a bezhraničnej lásky k blížnemu. Mnoho pacientov s diagnostikovanou nevyliečiteľnou chorobou srdca, pečene, obličiek, pľúc má dnes reálnu šancu prekonať svoje ochorenie a po transplantácii chorého orgánu viesť ďalej plnohodnotný život a radovať sa z každodenných maličkostí. Mnohí z nás žijú len vďaka transplantovanému orgánu a ďalej pracujú, športujú, tešia sa z rodinnej pohody, vnúčat... Sú medzi nami, žijú aj v Trnave a blízkom okolí. Žijú vďaka darovanému orgánu od darcu.
O transplantáciách a darcovstve orgánov sa však hovorí málo. Hovorme o nich viac. Zamyslime sa nad týmto moderným a často jediným možným spôsobom liečby. Zamyslime sa nad nesmiernym významom darcovstva orgánov. Svätý otec Ján Pavol II. „posvätil“ darovanie ľudských orgánov a osobitným listom Svetovému kongresu transplantačnej spoločnosti uznal 29. augusta 2000 smrť mozgu za smrť človeka.
Občianske združenie Dar života v úzkej spolupráci s občianskymi združeniami Transplantovaná pečeň, Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, Šanca pre pečeň a Spoločnosťou transplantovaných a dialyzovaných zvolili nenásilnú formu informovania verejnosti o jednotlivých združeniach, ich cieľoch a aktivitách. Realizujú aj aktivity s cieľom pomôcť iným prostredníctvom šírenia povedomia a pozitívnej mienky o transplantáciách a darcovstve orgánov na Slovensku. Jednou z týchto aktivít bola i fotografická súťaž pod názvom Krása okamihu pre pacientov po orgánovej transplantácii a pre pacientov čakajúcich na transplantáciu alebo žijúcich so závažným ochorením. Putovná výstava víťazných fotografií sa začala v Bratislave, pokračuje v Trnave a odtiaľto poputuje do ďalších miest Slovenska. Výstava má nielen kultúrno-umelecký aspekt, ale aj celospoločenský význam. Má svoje poslanie, necháva odkaz: Transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy.“
Prečo to organizátori robia? Sú to ľudia, ktorí ochorením prešli, mnohým práve transplantácia orgánu od darcu zachránila život. Ich vďaka voči darcom je nekonečná. Mnohí pacienti sa však transplantácie nedočkali. Darcov je málo, odberová aktivita na Slovensku stagnuje. Neprajú si smrť iného, ale túžia, aby tí, ktorí odišli zo sveta živých, pomohli tým, ktorí na pomoc čakajú, aby im nechali svoje orgány tu, na Zemi a nebrali si ich do Neba. Svojimi aktivitami chcú prispieť k zvýšeniu povedomia verejnosti a vyzvať k zamysleniu nad touto problematikou.
 

Diskusia ku článku: Komentárov:


  • http://www.hradcervenykamen.sk/
  • http://www.dennikrelax.sk/
  • http://www.tradetising.sk/
  • http://www.akciezlavy.sk
  • http://www.svetinzercie.sk/